Také my pro hladký běh webu musíme používat cookies. Co je cookies a k čemu ho všichni potřebujeme si můžete přečíst tady.


Záněty ledvin - Glomerulonefritida

Ledviny tvoří složitý systém filtrů a kanálků. Kromě své hlavní funkce, kterou je odstraňování jedovatých látek z krve, umožňují ledviny zpětné vstřebávání mnoha živin z ledvinných kanálků zpátky do krevního oběhu. Další důležitou funkcí ledvin je udržování rovnováhy solí a vody.

Člověk má dvě ledviny uložené v bederní krajině po obou stranách páteře. Z vnitřního zakřivení každé ledviny vychází močovod a probíhá po zadní stěně břicha dolů k močovému měchýři. Ten se vyprazdňuje močovou trubici, která u žen ústí před vchodem do pochvy, u mužů na vrcholu penisu. U žen je močová trubice mnohem kratší a z tohoto důvodu trpí mnohem častěji než muži záněty močového měchýře.

Glomerulonefritida je zánětlivé onemocnění glomerulů, tedy filtračního systému ledvin. Glomeruly jsou drobná klubka cév, která jsou odpovědná za vznik primární moči, která je následně v další části ledvin upravována do podoby definitivní moči. Příčinou glomerulonefritidy je s největší pravděpodobností vlastní imunitní systém,  jedná se tedy o autoimunitní zánět, při kterém tělo vytváří protilátky proti vlastním buňkám. Glomerulonefritidu rozdělujeme na akutní a chronickou, a dále na primární a sekundární. U primární glomerulonefritidy jsou postiženy pouze ledviny, v případě sekundárního typu jsou přidruženy i další nemoci. Toto onemocnění může mít různé příznaky, avšak pro většinu nemocných je první známkou onemocnění malé množství krve nebo bílkovin v moči, které zjistí rozbor moči. Při větším poškození glomerulů může být moč zbarvena do červena či být silně zakalená. Dalším možným příznakem glomerulonefritidy bývá slabé močení, někdy až několikadenní absence močení u nemocného. Co se týče léčby tohoto onemocnění, bývá doporučen klid na lůžku, vyvážený poměr tekutin, aby nedocházelo k zatěžování ledvin, dále při absenci močení se podávají diuretika a v případě vysokého krevního tlaku se podávají léky k jeho snížení. S takovouto léčbou dochází po několika týdnech až měsících k plnému zhojení ledvin. Pokud nemocný trpí chronickou glomerulonefritidou, léčba probíhá i několik let a je nutné užívat kortikosteroidy, antibiotika a léky na snížení imunitní odpovědi organismu.

Autor: http://cs.medixa.org

Za zdravím: vzhledem k tomu, že k onemocnění dochází proto, že je snížená imunita organismu, je dobré podpořit léčbu např. Euniké Green, Imunita, Betaglukan Biocell a dalšími produkty podporujícími imunitní systém.